25 Aralık 2013 ~ 1 Yorum

Google Play Developer Console ve iTunes Connect karşılaştırması

Bu yazı bir Android – iOS kavgasını amaçlamıyor, mobil cihaz dünyasının önde gelen iki markası Google ve Apple’ın geliştirici konsollarını inceleyeceğim. Üniversitenin 10 binin üzerinde indirilen Android ve 60 binin üzerinde indirilen iOS uygulamasından sorumlu biri olarak iki platformun da artısı ve eksisini tartışacağım. Siz de katıldığınız veya katılmadığınız noktaları yazının altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz.

Bilindiği üzere Android mobil işletim sistemi Google tarafından satın alınıp geliştirilmeye devam etmiştir. Google özünde bir veri madenciliği şirketi ve dolayısıyla verileri nasıl sunacağını ve analizini yapmakta kanımca dünyada üzerine olmayan bir firma. Diğer yandan Apple’da müşteri odaklı ve oldukça inovatif bir firma. Peki bu iki firmanın mobil dünya pazarındaki ezeli savaşının geliştiricilere yansıması ne durumda.

Gözüme çarpan en çarpıcı farklılıkları listeleyeceğim.

 • Android uygulamalarına gelen yorumlara cevap verilebiliyor. Ancak iOS’ta bu kısım tek yönlü, kullanıcılara herhangi bir geri cevap verilemiyor.
 • Google Play Developer Console üzerinden dilediğiniz zaman uygulamanızın meta-data’sını ikonunu ve ekran görüntülerini değiştirebiliyorsunuz. Ancak iTunes Connect’te bunu yapabilmek için uygulamanıza güncelleme göndermeniz gerekiyor.
 • Google Play’deki uygulamalar üzerinde birçok analiz yapma imkanı sunuyor. Bunlar başlıca;

google play geliştirici konsolu

 • Google Play’deki uygulamanızın tanıtım sayfasına video yerleştirebiliyorsunuz. iOS’ta bu mümkün değil.
 • Google Play’de uygulamanıza sınırsız ekran görüntüsü iliştirebiliyorsunuz. Ancak iTunes Connect’te bu sayı 5 ile sınırlı.
 • iOS uygulamaları submit edildikten sonra 9 güne varan inceleme sürecine giriyor ve kriterler sağlanmazsa uygulamanız reddedilebiliyor. Android uygulamaları ise 3 saat içerisinde Google Play’de listelenmeye başlıyor. Bu başlı başına bir tartışma konusu ancak bana sorarsanız burada Apple’ın stratejisi daha akılcı.
 • iTunes Connect verilerini çok verimli bir şekilde iTC mobil uygulaması ile inceleyebiliyoruz ancak Google Developer Console’un bir mobil uygulaması yok.
 • Google Play’de kullanıcı verilerini aşağıdaki kategorilere göre ayrıştırılabiliyor;

Android Sürümü, Cihaz, Ülke, Dil, Uygulama Sürümü, Operatör

Ancak iTunes Connect’te sadece Ülke’ye göre ayrıştırılabiliyor. Bu veri de sanırım lokasyon ile alınmıyor, geliştirici üye olurken nereden olmuşsa o ülkeden gösteriliyor.

iTunes-Connect

 • Fakat bunlara karşı şu anda Apple’ın Google üzerinde bir tek artısı var ve bence bu diğer hepsini ezip geçiyor: iOS uygulamalarınızı Türkiye’de satabiliyorsunuz ancak bu Android uygulamaları için henüz geçerli değil.

 

http://itunesconnect.apple.com

iTunes Connect iOS uygulaması

https://play.google.com/apps/

Erk

Bir Yanıt “Google Play Developer Console ve iTunes Connect karşılaştırması

 1. İsmail Arılık 12 Şubat 2014 at 17:39 Permalink

  Güzel bir yazı olmuş, bilgilendirici. Ancak bir hataya rastladım: Google Play’ de bir uygulamaya sınırsız ekran görüntüsü iliştirilemiyor, telefon için 8, 7 inç tablet için 8 ve 10 inç tablet için 8 olmak üzere toplamda en fazla 24 tane ekran görüntüsü iliştirilebiliyor. Apple’ ın, arama ve analiz konularında Google’ a erişebilmesi için daha 40 fırın ekmek yemesi lazım sanırım. Tabi iOS uygulamalarının şu an Türkiye’ de satılabilmesi de Apple tarafında çok büyük bir artı. İyi çalışmalar.


Yorum Yaz