21 Aralık 2013 ~ 0 Yorum

Düşük enerjili Bluetooth ve iBeacon

İlk önce düşük enerjili bluetooth nedir bunu bir konuşalım. 

Blluetooth yaklaşık 10 yıldır hayatımızda olan akıllı telefonların bir özelliği olarak tanıdığımız kablosuz iletişim protokolüdür. Radyo dalgaları ile başka cihazlarla veri iletişimi sağlamak için icat edilmiştir.

Biz normal günlük kullanıcılar bluetooth kullanarak MP3 attık fotoğraf aldık. Telefon görüşmelerimizi kablosuz olarak kulaklıklarla yaptık. Fakat 2007 yılına gelindiğinde akıllı telefon pazarını alt üst edecek olan cihaz piyasaya sürüldüğünde insanlar Bluetooth ile yapmaya alıştıkları şeyleri yapamaz oldular. Evet, iPhone lanse edildiğinde müzik ve fotoğraf paylaşmaya izin vermiyordu. Dolayısıyla o zaman Bluetooth ne işe yarayacak diye sorduk hepimiz.

iOS cihazlarının hepsinde dahili olarak gelen Bluetooth ile ne fotoğraf paylaşabiliyorduk ne de müzik. Bir tek aksesuar bağlama ve peer-to-peer (ikili) oyun oyun oynamaya olanak sağlıyordu. Fakat öte yandan Android kullanıcıları halen yasal olmayan söz konusu paylaşımları yapmaya devam ediyorlardı.

Kullanıcıların Bluetooth ile ilgili bir diğer sorunu da cihazların bu özellik açık moddayken pil şarjını çok hızlı emdiğiydi. Dolayısıyla bluetooth sadece onunla çalışılacaksa açık tutulan onun dışında pil ömründen tasarruf etmek için kapatılan bir teknolojiydi.

Bluetooth 4.0′ın lanse edilmesiyle birlikte BLE terimi meydana çıktı ve en büyük yenilik güç tasarrufu alanındaydı.. Bluetooth Low Energy (BLE) yani Türkçe’siyle düşük enerjili Bluetooth yeni nesil akıllı telefonlarla hayatımıza girmiş oldu.

iBeacon Örneği


iBeacon Örneği

Apple’ın Haziran ayında gerçekleştirilen WWDC etkinliğinde geliştiricilere erişim yetkisi verdiği iBeacon, hatırlayacağınız üzere düşük bluetooth enerjisi (BLE) kullanan ve fiziksel mağazalara yerleştirilen vericilerle iPhone’unuza yükleyeceğiniz bir uygulamala ile bağlantı kurmasını sağlayan yeni bir servis olarak tanıtıldı.

ibeacons-120913

Artık kapalı alanlarda cebimizdeki cihaz GPS özelliği açık olmasa bile yerimizi algılayabilecekti. Çok iyi değil mi?

iBeacon çipleri düşük enerjili Bluetooth teknolojisinden faydalandıkları için pilleri çok uzun dayanabiliyor (~2 yıl). Fiyatı da oldukça makul seviyede. Tanesi 10 dolara satın alınabilir. Bu küçük cihazı sergi, müze ve mağaza gibi birden çok ürün satılan veya sergilenen mekanlarda kullanmak oldukça kullanışlı. Kardeş teknoloji NFC ile kıyaslayanlar var ama bu bana komik geliyor çünkü NFC teknolojisinde iki cihaz arası en fazla 4 cm mesafe olabilirken, BLE’de bu mesafe 50 metreye kadar çıkabiliyor. Ayrıca hiç güvenlik açığı da yok. Yani henüz.

Şimdi bunu bir örnek ile açıklamak istiyorum. Farzedelim Rusya gezisindesiniz ve Sankt-Petersburg’da bulunan o devasa müzeyi, Hermitaj’ı ziyaret edeceksiniz. Müze o kadar büyük ki gezmek için en az 10 gün giriş çıkış yapmanız gerekiyor.

Sankt-Petersburg'taki devasa müze

Fakat siz aslında sadece Michelangelo heykelini, Van Gogh tablolarını ve bir takım çarlık zamanından kalma mücevherleri görmek ve çıkmak istiyorsunuz. Bunu yapmak için ben elime müze haritasını aldım ve 15 dk boyunca kendime bir yol haritası çıkarttım. Elimde o harita oda numaralarını takip ede ede gezip durdum, bazen kayboldum bazen de yerlerdeki Rusça’mla çat pat yer sordum.

Bir de diğer senaryoyu hayal edelim. Diyelim ki ruslar müzedeki her bir eserin arkasına veya yanına birer iBeacon yerleştirmişler. Ben de otelimde uzanırken Hermitage uygulamasını indirmişim ve yol haritamı app üzerinden çıkarmışım. Sonra da müzede elimi kolumu sallayarak dolaşırken telefonuma internete bağlı olmasam bile mesaj geliyor ve bir bakıyorum aradığım heykelin aslında tam da önünden geçiyormuşum. Hemen gelen mesajı açıyorum ve uygulama benim hangi heykelin önünde olduğumu anlayıp onun içeriğini ekrana basıyor.

Hermitage bilgi işlem bunu yapar mı bilmiyorum ama ne olursa olsun iBeacon teknolojisi şu anda dünyada trend olma yolunda. Biz de modilişim olarak bu teknolojiye yatırımımızı yaptık ve Polonya’lı bir üreticiden 3 adet iBeacon’ımızı satın aldıp çalışmalara başladık.

tumblr_inline_mqvsl45Mj51qz4rgp

Kahrolsun NFC yaşasın iBeacon demiyorum ama NFC’yi de zaten hiç sevmemiştim :)

Erk Ekin

Yorum Yaz